Gmina Brześć Kujawski
Brześć Kujawski i Uzdrowisko w Wieńcu – Zdroju to malownicze centrum Polski obok autostrady A-1 i metropolii Włocławka, połączonej miejską komunikacją. Blisko Brzeska Strefa Gospodarcza. Sam Brześć to dawna stolica Kujaw i początki Polski, przez lata ostatnia twierdza na granicy z państwem krzyżackim.
Tu urodził się i stąd zarządzał księstwem brzesko-kujawskim Władysław Łokietek - od 1320 r. król Polski. Był oblegany, zdobywany i niszczony m.in. w latach 1327, 1329 i 1332 przez Krzyżaków, czy 1657 roku przez Szwedów. Niszczyły go pobyty wojsk czeskich, saskich, litewskich, szwedzkich, rosyjskich, pruskich i niemieckich, a także liczne pożary i zarazy. Najstarszy wizerunek z 1657 roku: na litografii Eryka Jonsona Dahlberga, kwatermistrza wojsk szwedzkich, widać panoramę miasta obleganego przez Szwedów. To dawne miasto królewskie. Przed 1250 rokiem uzyskał prawa miejskie a w historii bywał: stolicą księstwa brzesko - kujawskiego (od 1267 r.), kasztelanią (od 1275 r.), starostwem grodowym (od 1312 r.), komturią krzyżacką (1300-1301/2 i 1332-1343) i stolicą województwa brzesko-kujawskiego (po 1343 r. do rozbiorów Polski). Królowie bywali tu wielokrotnie: w latach 1399-1430 to aż 27 wizyt Władysława Jagiełły. Tu odbywano zjazdy, sejmy i sejmiki, zawierano pokoje w wojnach z Krzyżakami. Królowie hojnie przyznawali miastu przywileje: Władysław Łokietek (1292, 1295 i 1297), Kazimierz Wielki (w 1361 roku), także Władysław Jagiełło, Aleksander Jagiellończyk, Zygmunt August, Stefan Batory, Zygmunt III, Jan III Sobieski, August II i Stanisław August Poniatowski.
Zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny, fragmenty murów i zamku, XIV-wieczny kościół, i klasztor oraz klasycystyczny ratusz. 281 stanowisk archeologicznych wskazuje m.in. miejsce trapezowatych osad neolitycznych sprzed ok. 7 tys. lat zwanych w encyklopediach archeo ,,społeczeństwem długich chat grupy brzesko-kujawskiej". Wskazują na brzeskie jezioro Cmentowo jako początek cywilizacji na ziemiach polskich.
Historia uzdrowiska sięga pocz. XX w. kiedy baron Leopold Kronenberg odwiercił w Wieńcu źródło wody leczniczej, zagospodarowane od 1923 roku, przez Spółkę z.o.o ,,Zdrojowisko Siarczane Wieniec". Uzdrowisko leczy klimatem, borowiną i wodą siarczankowo-wapienną choroby ortopedii i traumatologii narządu ruchu, neurologii, kardiologii, reumatologii, chorób płuc, rehabilitacji medycznej, fizjoterapii, balneologii i medycyny fizykalnej. Prowadzi hydroterapię/balneoterapię, kriolecznictwo, peloidoterapię, ciepłolecznictwo, leczenie falą akustyczną, światłolecznictwo, elektro i magnetoterapię, masaże, kinezyterapię oraz Spa & Wellness (Aquapark z jacuzzi, sauny z grotą lodową, tężnię solankową). Także pełną ofertę klubową (bowling, bilard). Obok sieć ścieżek leśnych i pieszo-rowerowych oraz okoliczne stadniny koni i pole golfowe.
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.