Gmina Wieliczka
WIELICZKA to miejsce, gdzie spotykają się dwa światy: podziemne królestwo soli i zbudowane nad nim górnicze miasto. Wieliczka wyrosła na soli. Mówiono o niej „Magnum Sal”, czyli „Wielka Sól”. Niewątpliwie ważna rola soli przyczyniło się do nadania Wieliczce praw miejskich.
Ponad 700-letnia historia miasta łączy się nierozerwalnie z Kopalnią Soli „Wieliczka” wpisaną w 1978 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, odwiedzaną co roku przez ponad milion turystów z całego świata. Kopalnia w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, który działa nieprzerwanie od średniowiecza. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora), znajdują się na 9 poziomach, aby osiągnąć 327 metrów głębokości. Podziemne miasto to około 300 km chodników i 3000 komór. Dostępny dla zwiedzających jest zaledwie 3,5 -kilometrowy odcinek, którym każdego roku wędruje przeszło milion turystów – połowa z nich to goście z odległych stron świata. Obiekt pełni też funkcję sanatorium, gdzie leczy się choroby układu oddechowego i alergie. By pooddychać solną atmosferą, nie trzeba zjeżdżać pod ziemię. Jest to możliwe dzięki Tężni Solankowej, którą wybudowano w parku salinarnym. Konstrukcja, zajmująca 7500 metrów kwadratowych, jest idealnym miejscem na spacery, można też wejść na wznoszącą się na wysokość 22 metrów wieżę, z której rozpościera się piękny widok na górnicze miasto.
Wiele zabytkowych pamiątek przypomina o bogatej historii oraz solnych korzeniach górniczego miasta. Po spacerze podziemnymi ścieżkami warto zatem wybrać się na spacer do miasta, gdzie zabytkowa architektura doskonale komponuje się z dobrze utrzymaną parkową zielenią, urokliwymi alejami i miejskimi zieleńcami. Uwagę turystów przykuwa przede wszystkim rysująca się nieopodal kopalni sylweta wielickiego zamku – obecnie Muzeum Żup Krakowskich. Jego dzieje sięgają trzynastego wieku, kiedy był on siedzibą administracji Żup Krakowskich. Można w nim obejrzeć m.in. największą na świecie kolekcję solniczek, skarby z epoki brązu oraz ekspozycję poświęconą wielickiej historii. W bliskim sąsiedztwie zamku znajduje się kościół parafialny św. Klemensa, z piękną barokową kaplicą Morsztynów oraz stojącą przy świątyni dzwonnicą (XVII w.) ufundowaną przez króla Jana III Sobieskiego. Wieliczka to miasto parków, zieleńców i urokliwych zakątków, do których niewątpliwie należy malownicza aleja Jana Pawła II, prowadząca z szybu Daniłowicza w kierunku zabytkowego Rynku Górnego, gdzie przecinają się drogi mieszkańców i odwiedzających miasto turystów. Płytę Rynku otaczają kamienice, tworzące malownicze pierzeje. Największą atrakcją tego miejsca jest malowidło 3D. To jedyne takie miejsce w Wieliczce, gdzie, stojąc na ziemi, można zajrzeć do jej wnętrza i zobaczyć wyłaniającą się z otchłani Kaplicę Świętej Kingi oraz górników powracających z szychty do domów. Obok malowidła usytuowano specjalny aparat, który uwiecznia pobyt turystów w Wieliczce. Zdjęcie zrobione w trójwymiarowej przestrzeni można od razu – zamiast tradycyjnej pocztówki – przesłać bezpłatnie z pozdrowieniami na pocztę mailową znajomych. Przy południowej pierzei Rynku wznosi się pałac Przychockich z XVIII w. W tym samym stuleciu powstał też zespół pałacowy należący do rodziny Konopków – obecnie siedziba Instytutu Pamięci Narodowej. W panoramę architektoniczną miasta wspaniale wpisują się też m.in. modrzewiowy kościółek św. Sebastiana – ufundowany w 1582 r., z unikatowymi witrażami oraz polichromią Włodzimierza Tetmajera, a także dostojny klasztor franciszkanów z kościołem – Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej Księżnej Wieliczki. W sąsiedztwie klasztoru stoi „Turówka” – XIX-wieczny budynek niegdyś pełniący funkcję m.in. warzelni soli, koszar, magazynu, dziś to czterogwiazdkowy hotel. Spacerując deptakiem, trudno nie zauważyć okazałego, neogotyckiego budynku z czerwonej cegły – popularnej Sztygarówki, który w swej ponad stuletniej historii był siedzibą: Szkoły Górniczej, Muzeum Salinarnego, Miejskiego Domu Kultury, Starostwa Powiatowego, a obecnie wielickiej szkoły muzycznej.
Wieliczka to nie tylko miasto osobliwych zabytków, ale także niecodziennych wydarzeń kulturalnych. Do najważniejszych należą: Barbórka, Dni św. Kingi, Koncert Noworoczny, Summer Music Festiwal. W ciągu roku uczestniczymy również w widowiskowych festiwalach tanecznych, rozgrywkach siatkówki, koszykówki czy piłki nożnej, turniejach sztuk walki, rajdach samochodowych, szachach i innych wydarzeniach. Możemy pochwalić się nowoczesnymi obiektami sportowymi na miarę XXI wieku. Dbamy o to, by zachęcać mieszkańców do aktywności fizycznej i prowadzenia zdrowego stylu życia. Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne „Solne Miasto” z halą sportową i basenem, arena lekkoatletyczna, miasteczko rowerowe i oczywiście boiska na „orlikach”od rana do wieczora tętnią życiem, zaspokajając potrzeby dzieci, dorosłych i seniorów.
Miasto i Gmina Wieliczka, dzięki podejmowanym od wielu lat staraniom i ogromnemu zaangażowaniu burmistrza Artura Kozioła, została jednym z gospodarzy Światowych Dni Młodzieży 2016. Campus Misericordiae, usytuowany w podwielickich Brzegach, był centralnym miejscem ostatnich dwóch dni pobytu Ojca Świętego w Polsce, czyli Czuwania z młodzieżą i Mszy Posłania. Wtedy właśnie na skromne podwielickie Brzegi spoglądał cały świat. Było to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie w roku 2016 dla Polski i jedno z najważniejszych w świecie - wydarzenie prestiżowe o randze międzynarodowej.
Wyjątkowa kopalnia soli, zabytkowa architektura, urokliwe parki oraz wspaniała baza sportowo-rekreacyjna czynią z Wieliczki atrakcyjne miasto. Warto odwiedzić miejsce, w którym historia i współczesność łączą się ze sobą, tworząc nadzwyczajną atmosferę górniczego miasta z tradycjami sięgającymi czasów wielkich królów.
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.