Gmina Krasnobród
Krasnobród to malowniczo położona, przepełniona bogactwem przyrody miejscowość w dolinie rzeki Wieprz. Można tu odkryć głębokie wąwozy, wejść na porośnięte lasem wzgórza, a w gorące dni wypocząć na złotym piasku plaż nad zalewem czy też ochłodzić się krystalicznie czystą wodą wielu obfitych źródeł.
W 2002 r. Krasnobród otrzymał status uzdrowiska, choć początki działalności uzdrowiskowej w Krasnobrodzie datuje się na koniec XIX w., kiedy doktor Alfred Rose założył tu jedyny w kraju zakład przeciwgruźliczy, lecząc chorych kumysem- kobylim mlekiem. Obecnie w dawnym Pałacu Leszczyńskich funkcjonuje Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka.
Do Sanatorium przyjmowani są kuracjusze ze schorzeniami górnych i dolnych dróg oddechowych, z przewlekłym zapaleniem zatok, gardła i migdałków, z chorobami krtani, z zapaleniem oskrzeli, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, ze stanami po zapaleniu płuc i opłucnej, wadami klatki piersiowej i płuc. W leczeniu tych schorzeń zbawienny wpływ ma tu klimat. Otaczające Krasnobród lasy sosnowe wydzielają olejki eteryczne, przez co tworzy się swoisty mikroklimat. Potwierdziły to prowadzone gruntowne badania. Warunki te sprzyjają powrotowi do zdrowia, wzmocnieniu organizmu oraz wzmocnieniu odporności.
W sanatorium leczone są również schorzenia ortopedyczno – urazowe, w tym wrodzone wady układu kostno–mięśniowego, stany pourazowe układu kostno – stawowego, czy wszechobecne wady postawy zwłaszcza u dzieci. Przyjmujemy też kuracjuszy ze schorzeniami układu nerwowo – mięśniowego, m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym, dla których dużą atrakcją są jazdy konne w ramach hipoterapii.
Osoby dorosłe zgłaszają się najczęściej ze schorzeniami reumatologicznymi. Proponujemy im przede wszystkim zabiegi borowinowe, a więc okłady na poszczególne części ciała, a także szczególnie przynoszące ulgę kąpiele borowinowe. W ramach prowadzonych gabinetów odnowy biologicznej SPA , zainteresowaniem cieszą się także masaże, w tym: klasyczny, antycelulitowy, relaksacyjny gorącymi kamieniami, gorącą czekoladą, relaksacyjny świecą aromatyczną, pałeczkami bambusowymi, bańką chińską, jak też suchy hydromasaż niezwykle odprężający.
Mamy też w swojej ofercie kąpiele wodne, a więc: perełkowo - borowinową, ziołową odchudzająca, z wyciągiem z siana Kneippa, mleczno – miodową oraz suchą kwasowęglową. Kolejnym schorzeniem, które leczymy jest otyłość, zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W tym wypadku oferujemy indywidualne diety, oraz jak najwięcej ruchu, zarówno w formie ćwiczeń rehabilitacyjnych ogólno – usprawniających, jak też ruch na świeżym powietrzu pod okiem doświadczonego instruktora, kąpiele w wannach z hydromasażem, bicze szkockie i inne.
Na terenie Sanatorium znajduje się park , który razem z budynkami stanowi Zespół Pałacowo – Parkowy, wpisany do rejestru zabytków. Teren Sanatorium obejmuje około 9 ha.
Od 2015r prowadzona jest eksploatacja złoża borowiny „Majdan Wielki 1”. Borowinę stosuje się do zabiegów leczniczych. Wykonywane są również kąpiele solankowe na bazie sprowadzanej solanki. Sanatorium posiada bogatą ofertę zabiegów rehabilitacyjnych, w skład których wchodzą zabiegi z zakresu kinezyterapii, elektroterapii, hydroterapii, jak również balneoterapii.
Krasnobród za sprawą objawień maryjnych oraz licznych uzdrowień nazywany jest „roztoczańską Częstochową”. Jedną z cudownie uzdrowionych osób była Marysieńka, żona Króla Jana III Sobieskiego, która w XVII w. – w podziękowaniu za odzyskane zdrowie – ufundowała zachwycający architekturą barokowy kościół. Tuż za ogrodzeniem kościoła, w modrzewiowym lasku zostało rozmieszczonych XVI stacji Męki Pańskiej. W podwórzu parafialnym zwiedzić można Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej z wystawą etnograficzną, paleontologiczną, garncarską oraz florą i fauną. W zabytkowym modrzewiowym spichlerzu zorganizowano Muzeum Wieńców Dożynkowych, tuż obok ptaszarnię. Będąc w sanktuarium, trzeba odwiedzić Kaplicę Objawień na Wodzie, prowadzi do niej trzyrzędowa zabytkowa aleja kasztanowa. Spod kaplicy zaczerpnąć można wody, która według przekazów ma moc uzdrawiającą. Na terenie rezerwatu „Święty Roch”, na zboczu pośród buków i jodeł stoi kapliczka w zakopiańskim stylu.
Na wypoczynek i relaks w letnie gorące dni zaprasza zalew kąpieliskowy. Wokół zalewu można pospacerować promenadą, skorzystać z bazy gastronomicznej, wypożyczalni sprzętu wodnego, możliwości wędkowania oraz zrelaksować się na wyspie pełnej wodnych atrakcji. Aktywny turysta może wypożyczyć rower lub kije do nordic walking i dotrzeć do mało znanych zakątków i okolic.
Miłośnicy geologii zobaczyć mogą utworzone w nieczynnym kamieniołomie stanowisko dokumentacyjne, na którego szczycie stoi baszta widokowa oraz odwiedzić ścieżkę edukacyjną z naturalnej wielkości dinozaurami. Turyści poszukujący artystycznych doznań mogą odwiedzić „Galerię Szur” oraz Galerię Sztuki Ludowej w Majdanie Wielkim. Melomanom polecamy wysłuchać Letnich Międzynarodowych Koncertów Organowych, które od 1975 r. odbywają się w krasnobrodzkim kościele oraz wziąć udział w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”. W Krasnobrodzie organizowane są także Przeglądy Orkiestr Dętych oraz letnie koncerty na placu Siekluckiego.
Z racji położenia Krasnobród stanowi idealną bazę wypadową do zwiedzania Roztocza i Zamościa. Stąd można się również wybrać na zorganizowaną wycieczkę do Lwowa.
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.