Gmina Bystrzyca Kłodzka
Położenie
Gmina Bystrzyca Kłodzka położona jest w Kotlinie Kłodzkiej w województwie dolnośląskim. Obszar gminy graniczy z Republiką Czeską. Ukształtowanie gminy jest urozmaicone, tworzone przez specyficzne położenie na granicy Sudetów Wschodnich i Środkowych, pomiędzy Górami Bystrzyckimi i Orlickimi na zachodzie do Masywu Śnieżnika na wschodzie. Miasto Bystrzyca Kłodzka położone jest przy ujściu rzeki Bystrzycy do rzeki Nysy Kłodzkiej. Gmina graniczy z gminami: Kłodzko, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Międzylesie, Szczytna i miastem Polanica-Zdrój.
Turystyka
Urozmaicona rzeźba terenu i duże nagromadzenie zabytków architektury stanowi o atrakcyjności turystycznej gminy. Dodatkowym atutem są występujące tu rezerwaty przyrody: Wodospad Wilczki, Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Ewidentnym walorem gminy są znajdujące się tu pomniki przyrody - 19 pomników przyrody ożywionej i jeden pomnik przyrody nieożywionej – Pasterskie Skały k. Idzikowa. Ponadto bezpośrednie sąsiedztwo Gór Bystrzyckich i Orlickich oraz Masywu Śnieżnika stwarza doskonałe warunki do uprawiania całorocznej turystyki. Istnieje tu również możliwość rozwijania lotniarstwa i szybownictwa - dwa szczyty górskie: Górzyca i Skowronia Góra posiadają odpowiednie warunki. W Spalonej znajduje się infrastruktura niezbędna do uprawiania narciarstwa. Baza sportowa jest sukcesywnie rozwijana poprzez nowe inwestycje i projekty. Na terenie gminy występuje bogata i zróżnicowana baza noclegowa.
Miasto Bystrzyca Kłodzka, dzięki swojemu zachowanemu średniowiecznemu układowi urbanistycznemu, obecności licznych zabytków sakralnych i odrestaurowanym obwarowaniom z basztami, jest unikatowym miejscem w skali nie tylko kraju, ale i Europy. Potencjał turystyczny miasta rozwijany jest dzięki licznym działaniom rewitalizacyjnym.
Bystrzyca Kłodzka może poszczycić się jedynym w Polsce Muzeum Filumenistycznym, w którym odwiedzający mogą oglądać eksponaty związane z historią niecenia ognia oraz historią regionu.
Miejscowością znaną ze swych walorów rekreacyjno-turystycznych i sportowych jest Międzygórze. Stanowi ono doskonałą bazę wypadową w Góry Bialskie, Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika. Istnieją tu doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Występuje tu wyjątkowa zabudowa architektoniczna - wiele budynków ma konstrukcję drewnianą, a pensjonaty wybudowane są w stylu tyrolskim i norweskim. Główne atrakcje turystyczne to: Ogród Bajek, Sanktuarium Matki Bożej na Górze Iglicznej, Wodospad Wilczki. Z Międzygórza wychodzi wiele znanych szlaków turystycznych. W miejscowości istnieje szeroka oferta pobytowa.
Na terenie gminy zlokalizowane są ponadto cenne architektonicznie zespoły pałacowo-parkowe w miejscowości Wilkanów i Gorzanów. Pałac w Gorzanowie będący własnością Fundacji Pałac Gorzanów poddawany jest sukcesywnym pracom restauratorskim i konserwatorskim, dzięki czemu odzyskuje swój dawny blask.
Lecznictwo uzdrowiskowe.
W obrębie gminy znajduje się uzdrowisko Długopole-Zdrój słynące z wód leczniczych bijących z trzech źródeł: „Emilia", „Kazimierz" i „Renata". Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego - chorób wątroby i dróg żółciowych, a także schorzeń narządu ruchu, chorób układu krążenia, przemiany materii, cukrzycy i otyłości oraz niedokrwistości.
Miejscowość położona jest w zacisznej i malowniczej dolinie o zalesionych zboczach, u stóp Gór Bystrzyckich, nad rzeką Nysa Kłodzka. Panujący tu łagodny klimat śródgórski, wiele słonecznych dni i czystość górskiego powietrza wpływają korzystnie na czynność układu krążenia, układu oddechowego i czynność krwiotwórczą. Uzdrowisko posiada dobrze zorganizowaną infrastrukturę sanatoryjno-medyczną.
Warunki krajobrazowe Długopola-Zdroju oraz górzyste ukształtowanie terenu zachęcają do spacerów na świeżym powietrzu i zwiększonej aktywności fizycznej. Ozdobą Uzdrowiska jest położony w centrum zabytkowy Park Zdrojowy z alejami spacerowymi i okazami starych drzew, a także nowoczesnymi urządzeniami ruchowymi. Rosną tu wiekowe sosny, świerki, cisy, buki i jawory a główna aleja – ulubione miejsce spacerów kuracjuszy – wysadzona jest lipami i klonami. Po wschodniej stronie Nysy Kłodzkiej rozpościera się malowniczy Park Wschodni, który naturalnie przechodzi w las usytuowany na zachodnim stoku wzniesienia Wronka.
Na terenie Długopola-Zdroju oferowanych jest ok. 220 miejsc noclegowych.
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.