Gmina Kazimierza Wielka
KAZIMIERZA WIELKA
Miasto i Gmina Kazimierza Wielka leży w południowej części województwa świętokrzyskiego na obszarze tzw. Niecki Nidziańskiej. Jest to obniżenie między Górami Świętokrzyskimi a Wyżyną Krakowsko-Częstochowską stanowiące Płaskowyż Proszowicki. Kazimierza Wielka to niewielka miejscowość będąca czwartym najmniejszym miastem powiatowym w Polsce.
W 2019 r. Kazimierza Wielka wraz z sołectwami: Cudzynowice, Donosy i Słonowice uzyskała na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Pośród zasobów naturalnych o właściwościach leczniczych wymienić należy: zasoby wód leczniczych oraz klimat.
Podstawowym surowcem jest woda lecznicza chlorkowo-sodowa, siarczkowa, jodkowa hipotermalna w miejscowości Cudzynowice. Warto zauważyć, że spośród wszystkich udokumentowanych zasobów wód siarczkowych na terenie województwa świętokrzyskiego wody z Cudzynowic mają najwyższą temperaturę i charakteryzują się największymi zasobami eksploatacyjnymi. Zawartość składników swoistych wskazuje na możliwość wykorzystania wód w balneoterapii (kąpieli leczniczych oraz kuracji pitnych).
Klimat Kazimierzy Wielkiej ma właściwości lecznicze w odniesieniu do chorób narządu ruchu, chorób reumatycznych oraz choroby nadciśnieniowej, a poprzez zróżnicowane bodźce klimatyczne posiada także walory hartujące układ termoregulacyjny.
Poza walorami leczniczymi Kazimierza Wielka oferuje, również bogactwo krajobrazu m.in. Park dworski, obecnie zwany jest parkiem miejskim. Znajduje się on w obrębie miasteczka Kazimierza Wielka, na południowym zboczu doliny rzeczki Małoszówki. Tarasowate ukształtowanie zbocza urozmaica kompozycję parku wzbogacając jego walory estetyczne i krajobrazowe. Spacerując cieszyć się można podziwianiem różnorodnych gatunków drzew oraz krzewów rodzimych i obcego pochodzenia.
Bardzo ciekawe oraz warte odwiedzenia są również zabytki m.in. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1633, baszta z 1900 roku, która jest znakiem rozpoznawczym dla miasta, w której mieci się Muzeum Ziemi Kazimierskiej. W Muzeum na dwóch poziomach mieści się wystawa pamiątkowych zdjęć rodziny Sobierajskich będących potomkami legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz wystawa sprzętu i przedmiotów użytku codziennego z terenu pod kazimierskich wsi. Cechą charakterystyczną jest hejnał miasta, który cztery razy w ciągu dnia rozbrzmiewa z kazimierskiej baszty.
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.