Gmina Darłowo
Gmina Darłowo położona jest w północno - wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Swoisty mikroklimat, 20-kilometrowy odcinek szerokich, piaszczystych plaż, czyste środowisko naturalne, liczne zabytki oraz walory przyrodnicze i krajobrazowe powodują, że należy do najatrakcyjniejszych turystycznie regionów nadbałtyckich. Nadmorskie miejscowości Bobolin, Dąbki, Kopań i Wicie zapewniają wspaniałe warunki wypoczynku. Dąbki, najmłodsze z polskich uzdrowisk nad morzem, ma grono stałych wielbicieli. Jeszcze 100 lat temu była to mała osada rybacka, która powoli nabierała charakteru turystycznego. Kameralny charakter Dąbki zachowały do dziś. Dąbki położone są na wschodnim brzegu Jeziora Bukowo, od strony północnej ogranicza je Morze Bałtyckie. Takie położenie stwarza wyjątkowy mikroklimat, który sprzyja leczeniu chorób układu krążenia oraz dróg oddechowych. Tutejsze zakłady uzdrowiskowe specjalizują się w leczeniu dzieci. Do Dąbek chętnie przybywają całe rodziny, by korzystać z nadmorskich atrakcji, zwłaszcza, że powietrze jest tu rześkie, niesamowicie czyste i zdrowe. Leczy się tutaj choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, schorzenia reumatyczne, choroby przewodu pokarmowego, nerwice.
Oczywiście największą atrakcją, nie tylko dla najmłodszych turystów jest piękna plaża. Szeroka, z jasnym piaskiem, zachęca do zabawy i spacerów. Można również wybrać się rowerami na wycieczkę leśną drogą do Dąbkowic. Droga wiedzie mierzeją, gdzie z jednej strony widzieć będziemy morze, a z drugiej – jezioro. To miejsce zachwyca dzikością: znajdziesz tutaj tylko jeden ośrodek wypoczynkowy oraz kilka domków, nie ma tu żadnych śladów cywilizacji. Lecz zanim dotrzesz do Dąbkowic miniesz kanał Szczuczy – łączący Jezioro Bukowo z Morzem Bałtyckim, okresowo zasypywany piaskiem. Przy kanale można zauważyć stare palisady falochronów, które w rzeczywistości były podporami pomostów i przystani. Okolice Kanału Szczuczego i jego otoczenie są jednym z najpiękniejszych, jeszcze dzikich miejsc na naszym wybrzeżu. Dąbki to również dobre miejsce dla turystów kochających sporty wodne. Jezioro Bukowo to dawna zatoka morska, z idealnym wiatrem do uprawiania windsurfingu. Nie brakuje tutaj wypożyczalni sprzętu wodnego oraz szkółek wodniackich dla najmłodszych. Na wschód od Dąbek znajduję się miejscowość Bobolin. Jeśli marzy ci się „dotknąć historii" nie możesz jej ominąć. Znajdował się tutaj tajny poligon Hitlera. To właśnie tutaj testowano największe działo na świecie – gigantyczna armatę „Dorę" o kalibrze 800 mm.
Do dzisiaj pozostało wiele śladów wojsk niemieckich. Na plaży zobaczyć można mur, w którym osadzona była „Dora". Są również bunkry, na których testowano siłę pocisków. Widać w nich duże wyrwy po pociskach ogromnej mocy. W Bobolinie działa również stadnina koni, dzięki czemu możemy udać się w romantyczną przejażdżkę konno wzdłuż morza. Uzdrowisko Dąbki to również dziedzictwo średnich wieków. W nieodległym Bukowie Morskim znajdują się pozostałości klasztoru Zakonu Cystersów – gotycki kościół wraz przykościelnym parkiem z rzeźbą Wilhelma Grossa. Latem odbywa się tutaj coroczny „Festyn Cysterski" nawiązujący do obyczajów i stylu życia Cystersów. Dąbki to również coroczne imprezy rozrywkowe i sportowe – zyskujący na popularności Nadmorski Bieg Uzdrowiskowy oraz Wieczór Kabaretowy, koncerty, festyny, regaty żeglarskie, Grand Prix Nordic Walking, zawody wędkarskie. Wzdłuż drogi 203 biegnie nowoczesna ścieżka rowerowa (droga rowerowa EV10), którą dostaniemy się do Darłowa, a kierując się dalej wschód, do Wicia i Jarosławca. Podróż rowerem na odcinku Darłowo -Wicie dostarcza niezapomnianych wrażeń, poruszamy się mierzeją jeziora Kopań w pięknych okolicznościach przyrody.
Naturalne surowce lecznicze
- Złoże torfu leczniczego ze złoża „Porzecze", zlokalizowane w miejscowości Pęciszewko, w strefie „C" ochrony uzdrowiskowej.
Kierunki leczenia w uzdrowisku Dąbki
- Choroby ortopedyczno – urazowe
- Choroby reumatyczne
- Choroby kardiologiczne i nadciśnienie
- Choroby górnych dróg oddechowych
- Choroby dolnych dróg oddechowych
- Choroby endokrynologiczne.
Podstawowe zabiegi przyrodolecznicze
- Balneoterapia – okłady borowinowe
- Klimatoterapia – kąpiele powietrzne i słoneczne
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.