Gmina Rymanów
Malowniczo położona w Beskidzie Niskim Uzdrowiskowa Gmina Rymanów to miejsce wyjątkowe, piękne o każdej porze roku. Blisko stąd na Słowację (ok. 30 km) oraz całkiem niedaleko do Ukrainy (ok. 100 km). Gmina położona jest z dala od dużych ośrodków miejskich, w jednym z najczystszych ekologicznie regionów Polski, co sprzyja leczeniu, odpoczynkowi i pełnemu relaksowi.
Administracyjnie gmina należy do województwa podkarpackiego i powiatu krośnieńskiego. Zajmuje obszar o powierzchni 166 km2, na którym w 18 miejscowościach żyje prawie 16 tys. osób. Centralnym punktem i siedzibą władz gminnych jest miasto Rymanów, które zamieszkuje prawie 3 700 mieszkańców.
Gmina Rymanów ma charakter gminy turystycznej. Na jej obszarze stale powstaje nowa infrastruktura turystyczna typu trasa narciarstwa biegowego oraz nordic walking w Rymanowie Zdroju, siłownia zewnętrzna w Rymanowie, oraz również w Rymanowie Zdroju, tężnia solankowa i skatepark. W 2015 r. powstała także Trasa Fitness o długości blisko 5 km, z której korzystają kuracjusze oraz mieszkańcy gminy. Infrastruktura ta pozwala na aktywny wypoczynek zarówno latem, jak i zimą. Gmina obfituje także w ścieżki i szlaki turystyczne, które cieszą się dużą popularnością wśród osób wypoczywających na terenie gminy. Więcej informacji o trasach i szlakach na stronie Biura Informacji Turystycznej w Rymanowie Zdroju. W 2017 roku w nowe urządzenia doposażono place zabaw w Rymanowie i Rymanowie Zdroju. Oprócz tego, w Posadzie Górnej powstała nowa siłownia plenerowa i doposażony został plac dla dzieci. Dokonano kompleksowego remontu strzelnicy przy Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie. W obecnym roku przystępujemy do realizacji dwóch dużych inwestycji. „Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku Domu Kultury Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie" oraz „Budowa lokalnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w Rymanowie Zdroju na działce nr ewid. 419." (basen). Wszystkie te działania uatrakcyjniają życie mieszkańców w naszej gminie, ale też są do dyspozycji turystów i kuracjuszy wypoczywających w naszym uzdrowisku.
Terenami inwestycyjnymi w Gminie Rymanów są tereny Wołtuszowej w Rymanowie Zdroju o powierzchni łącznej przekraczającej 14 ha, które są przeznaczone głównie pod działalność leczniczą, zdrowotną, uzdrowiskową.
Uzdrowisko Rymanów Zdrój – w 1876 r. odkryto źródła mineralne, co zapoczątkowało rozwój uzdrowiska. Profil leczniczy uzdrowiska oparty jest na szczególnych walorach przyrodoleczniczych klimatu i wód mineralnych. Leczy się tutaj m. in. choroby układu oddechowego, w tym dychawicę oskrzelową, nawracające zapalenia zatok obocznych nosa, gardła, migdałków i oskrzeli, zapalenia płuc, stany po resekcji tkanki płucnej, choroby układu krążenia: nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca, stany po zawale mięśnia sercowego, stany po operacjach kardiochirurgicznych, choroby ortopedyczno – urazowe oraz reumatologiczne: zwyrodnienia kręgosłupa, wielomiejscowe dysfunkcje narządu ruchu, stany po urazach, reumatoidalne zapalenie stawów, wrodzone deformacje narządu ruchu, skoliozę i wady postawy. U dzieci dodatkowo leczy się choroby nerek i dróg moczowych. Uzdrowisko Rymanów produkuje wody mineralne oraz wysokiej jakości kosmetyki Celestin. Więcej informacji o uzdrowisku na stronie http://uzdrowisko-rymanow.com.pl
Rymanowska synagoga i cmentarz są miejscem pamięci o Żydach z Rymanowa, współtworzących niezwykle ciekawą historię tego miasta. Więcej informacji na www.info.rymanow.pl i http://www.kirkuty.xip.pl/rymanow.htm
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.