Gmina Świeradów-Zdrój
Świeradów-Zdrój jest Górskim Uzdrowiskiem, mówi się o nim jako „źródło zdrowia","źródło młodości",czy „źródło wiecznej aktywności". Jest ewenementem w skali kraju, w jego granicach znajdują się bowiem dwa uzdrowiska Świeradów i Czerniawa, każde o innym charakterze i właściwościach leczniczych. Świeradów-dzięki wszechobecnemu radonowi oferuje całą gamę zabiegów radoczynnych mających zbawienny wpływ na podstawowe funkcje organizmu. Zabiegi z wykorzystaniem borowiny, kory świerkowej oraz wód mineralnych leczą schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, naczyniowe, choroby kobiece, osteoporozę, nadciśnienie tętnicze.
Czerniawa natomiast z uwagi na specyficzny śródgórski mikroklimat specjalizuje się w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, astmy i alergii. Leczone są schorzenia: narządu ruchu, reumatologiczne, neurologiczne, ginekologiczne, miażdżyca tętnic obwodowych, nadciśnienia tętniczego, osteoporoza.
Świeradów-Zdrój i jego okolice to tereny bardzo atrakcyjne turystycznie. O każdej porze roku miłośnicy różnych form aktywnego spędzania czasu znajdą tu coś dla siebie. Wiosną, latem i jesienią w trakcie spacerów lub jazdy na rowerze mogą rozkoszować się widokami izerskich krajobrazów, a zimą podziwiać je szusując ośnieżonymi stokami lub podążając szlakami narciarstwa biegowego. Oto niektóre z atrakcji turystycznych:
1. Dom Zdrojowy Świeradów-Zdrój. Powstał w miejscu „Domu Źródlanego" z 1781 r., zniszczonego w czasie pożaru w 1895 r. Odbudowany przez Schaffgotschów – ówczesnych właścicieli miasta, w 1899 r. przyjął pierwszych kuracjuszy. Malownicza architektura budynku została podkreślona przez 46 metrową wieżę z zegarem. Wewnątrz budynku znajduje modrzewiowa Hala Spacerowa o długości 80 m, z piękną roślinną polichromią i witrażami. Przy wejściu głównym do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej.
2. Czarci Młyn. Powstał ok. 1890 roku. Podstawowe wyposażenie młyna jest oryginalne i pochodzi z okresu jego budowy. W latach 2011-2012 młyn doczekał się rewitalizacji, dzięki której w budynek został całkowicie wyremontowany, a maszyny i urządzenia w nim funkcjonujące zostały odrestaurowane. Ogromnym sukcesem jest uruchomienie koła wodnego. Specjalnością młyna jest chleb pieczony w nowym piecu, podawany ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
3. Stóg Izerski. Położony na Wysokim Grzbiecie, wznosi się na wysokości 1107 m, stanowiąc główną atrakcję wycieczkową dla turystów i kuracjuszy. W pobliżu znajduje się przejście graniczne z Czechami. Poniżej szczytu znajduje się wybudowane w 1924 r. z inicjatywy rodziny Schaffgotsch schronisko turystyczne. Sprzed schroniska możemy podziwiać wspaniałą panoramę Świeradowa-Zdroju, dolinę Kwisy, Grzbiet Kamienicki i zachodnią część Karkonoszy.
4. Kolej gondolowa. Kolej Gondolowa to najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa, posiada jedną z dwóch najdłuższych oświetlonych narciarskich tras zjazdowych w kraju (2500 m). Do dyspozycji gości jest 71 wagoników, które w 10 minut wwożą turystów na szczyt Stogu Izerskiego. Kolej czynna jest przez cały rok. Przy gondoli znajduje się restauracja ze słonecznym tarasem z widokiem na trasę zjazdową.
5. Wodospad Kwisy. Wodospad Kwisa jest sztucznie utworzonym wodospadem, położonym w urokliwym i malowniczym miejscu doliny rzeki Kwisy. Aby do niego trafić, należy wyjechać ze Świeradowa-Zdroju w kierunku Szklarskiej Poręby i na drugim zjeździe do lasu, po lewej stronie drogi, udać się około 150 m piechotą przy brzegu Kwisy.
6. Singieltreki. To naturalne ścieżki rowerowe, nowo wybudowane, w bezpośrednim otoczeniu lasu, o maksymalnym nachyleniu 5 proc., szerokości do 0,8 m, zlokalizowane w Świeradowie-Zdroju przy gondoli. Start na ścieżki Singltreka usytuowany jest na przejściu granicznym w CZERNIAWIE-ZDROJU, pięć kilometrów od centrum ŚWIERADOWA-ZDROJU. Jest tam duży parking dla samochodów, dlatego nie będzie problemu z pozostawieniem auta, jeśli ktoś rower przywiezie samochodem i dopiero na miejscu rozpocznie jazdę.
7. Izerski punkt antygrawitacyjny. Izerski punkt antygrawitacyjny znajduje się ok. 300 m od dolnej stacji kolei gondolowej (w stronę Czerniawy). Zatrzymany samochód zaczyna wjeżdżać sam pod górę – jedni mówią, że pochyłość jezdni to tylko złudzenie optyczne, inni – że jest to anomalia grawitacyjna, ale jedni i drudzy mają z tego mnóstwo dobrej zabawy.
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.