Gmina Kołobrzeg
Jest miastem posiadającym bezpośredni dostęp do morza na długości 11 km i liczy ok. 47 tys. mieszkańców. Kołobrzeg jest najpiękniejszym polskim uzdrowiskiem, które liczy sobie ponad 200 lat. Już przed wojną miasto otrzymało miano 'Perły Bałtyku'. W mieście znajduje się port handlowy, pasażerski, rybacki i jachtowy oraz liczne sanatoria i domy wypoczynkowe. Występują źródła wody mineralnej, solanki, pokłady borowiny oraz unikalny mikroklimat. To nadzwyczajne połączenie naturalnych skarbów powoduje, że miasto oferuje szeroki wachlarz usług zdrowotnych i kosmetycznych. Kuracjusze uzdrowiska to przede wszystkim osoby ze schorzeniami układu oddechowego, układu krążenia, narządu ruchu, chorobami reumatycznymi, endokrynologicznymi oraz z cukrzycą. Woda morska w kołobrzeskim kąpielisku należy do najczystszych w Polsce. Liczne parki, place z fontannami, ukwiecone skwery powodują, że Kołobrzeg tętni zielenią. Jednym z najpiękniejszych obiektów zielonych jest Park im. Stefana Żeromskiego, wzdłuż którego biegnie Aleja Nadmorska. Jest to wspaniałe miejsce do spacerowania oraz do wycieczek rowerowych. Miłośnicy wędkowania mają szansę połowu ryb morskich, a w rzece Parsęcie mogą złowić dorodnego łososia lub troć. Kołobrzeg jest także prężnym ośrodkiem kulturalnym. W okresie letnim odbywają się liczne koncerty i występy kabaretów. W centrum miasta znajduje się hala widowiskowo-sportowa 'Milenium' i kryta pływalnia. W okresie letnim w mieście odbywa się szereg imprez cyklicznych jak: Regaty „Srebrny Dzwon", Kołobrzeg Suspense Film Festival, Projekt Plaża TVN, Zlot Zimnowojenny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze" czy znany w całej Europie SUNRISE Festival oraz Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Interfolk. Do najciekawszych zabytków miasta zaliczyć można XIV w. Bazylikę, molo spacerowe, latarnię morską, Ratusz, Bindaż Grabowy czy XV w, Kamienicę Kupiecką.
Myśląc o Kołobrzegu mamy na uwadze przede wszystkim jego położenie geograficzne, a co za tym idzie jego specyficzny mikroklimat z czystym powietrzem bogatym w unikalne składniki takie jak jod, który to przynoszą wiatry wiejące z nad morza. Klimat ten ukształtowany jest przez wpływ morza bałtyckiego. I właśnie on wpływa na walory lecznicze strefy uzdrowiskowej miasta Kołobrzeg. Na terenie miasta znajdują się bogate złoża byliny kopalnej tzw. borowiny oraz ujęcia źródeł solankowych. Dzięki nim, kurort łączy leczenie środkami mineralnymi z leczniczymi właściwościami morza i klimatu. Walory lecznicze miasta po raz pierwszy zostały „odkryte" w 1804 roku za sprawą oficera pruskiego, radcy celnego z Poznania, który to został skazany na półtoraroczny pobyt w twierdzy kołobrzeskiej. Podczas tego pobytu zażywał on kąpieli morskich 2 razy dziennie. Poskutkowało to u niego zwiększeniem sił witalnych oraz polepszeniem stanu zdrowia. Po powrocie do Poznania przekonany o tym, że swoje doskonałe samopoczucie zawdzięcza falom morskim, wydał broszurę informacyjną „O kąpieli morskiej w Kołobrzegu oraz najlepszym i najtańszym sposobie stosowania tejże". Uznaje się go za pierwszego Kołobrzeskiego kuracjusza. W 1825 roku władze miejskie wyznaczyły miejsca do kąpieli i tak narodziło się uzdrowisko w Kołobrzegu, niezwykle modne. Obecnie Kołobrzeg jest największym polskim kurortem z gigantyczna bazą zabiegową i z tego też powodu możemy śmiało stwierdzić, iż kurort jest Polską Stolicą SPA.
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.