Gmina Krzeszowice
Pierwszy zapis mówiący o wykorzystaniu wód siarczanych w Krzeszowicach do leczenia bydła znaleziono w kronice parafialnej z 1625 r. Rozwój uzdrowiska rozpoczyna się w II połowie XVIII w., kiedy książę August Czartoryski, dokonał badań właściwości wody siarczanej oraz zastosował do celów leczniczych źródło wody żelazistej. Około 1778 r. ocembrowano jedyne wówczas źródło wody siarczanej ("Zdrój Główny"). W tym samym roku wybudowano pierwsze łazienki, a w roku następnym przyjęto pierwszych pacjentów. Zatwierdzone przez księcia Czartoryskiego plany budowy nowoczesnych łazienek realizowała energicznie księżna Izabela Lubomirska. W 1788 r. zespół uzdrowiskowy składał się z pięciu niewielkich domków kąpielowych, dwóch łaźni, lazaretu i mieszkania dla ubogich gości, pałacyku "Vauxhall" prowadzącego działalność rozrywkową dla kuracjuszy, oberży oraz kilku obiektów pomocniczych i gospodarczych. Kolejny etap rozwoju uzdrowiska rozpoczął się wraz z przejęciem Krzeszowic w 1816 r. przez Artura Potockiego i jego żonę Zofię z Branickich. W 1819 r., prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej łaźni, powstały "Łazienki Zielone", od 1858 r. zwane łazienkami "Zofia". Na rok 1835 przypadł szczyt zainteresowania uzdrowiskiem. Z biegiem lat zainteresowanie to stopniowo malało. W 1847 r. odnotowany został chwilowy wzrost popularności kurortu, spowodowany uruchomieniem linii kolei żelaznej z Krakowa do Mysłowic przez Krzeszowice. Podczas II wojny światowej budynki łazienek zostały wykorzystane przez okupanta dla potrzeb wojennych i uległy poważnej dewastacji. W latach 1966-68 przeprowadzono prace adaptacyjne w budynku łazienek "Zofia" i częściowo rozbudowano obiekt. Powstał Ośrodek Rehabilitacyjny, który w roku 1970 przyjął pierwszych pacjentów. Od 1999 r. działa Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice", przyjmujący pacjentów ze schorzeniami ortopedycznymi, reumatycznymi i chorobami układu nerwowego.
Na terenie Gminy Krzeszowice stwierdzono występowanie trzech poziomów wodonośnych: Czwartorzędowego, neogeńskiego i jurajskiego lub miejscami kredowo-jurajskiego. Czwartorzędowy poziom wodonośny nie ma charakteru użytkowego. Występuje w obrębie piaszczystych namułów rzecznych oraz piaszczystych żwirów teras i stożków napływowych
w dolinach potoków. W Krzeszowicach zasadnicze znaczenie ma poziom występujący w obrębie neogenu, ponieważ to on łączy się z występowaniem wód leczniczych, siarczkowych. Ich obecność na tym terenie została potwierdzona ujęciami: Zdrój Główny, R-2, PK-1, Krzeszowice Zdrój II jak i źródłami (Zofia) i koncentruje się terenie miasta Krzeszowice oraz w zachodniej części obszaru górniczego „Krzeszowice I”. Występowanie wód leczniczych, siarczkowych, wiąże się z utworami serii gipsowej (warstwy wielickie), dolnego tortonu (miocen), których występowanie stwierdzono wierceniami głównie na zachód od dyslokacji przebiegających wzdłuż rzeki Krzeszówka. Występowanie wód poziomu jurajskiego związane jest z utworami marglistymi, marglisto-piaszczystymi i piaszczysto-żwirowymi kredy oraz spękanymi i skrasowiałymi wapieniami jury. Jurajski lub jurajsko-kredowy poziom wodonośny jest odizolowany od poziomu czwartorzędowego serią iłów marglistych. Występowanie wód mineralnych, solankowych zostało udokumentowane wierceniami tj. otworem S-1 (zlikwidowany), S-2, B-1, oraz Krzeszowice Zdrój I.
Obecnie na terenie Gminy Krzeszowice działalność swoją prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" SP ZOZ. W Uzdrowiskowym Zakładzie Leczniczym obecnie prowadzona jest rehabilitacja stacjonarna i ambulatoryjna, gdzie leczone są m.in. schorzenia: ortopedyczne, reumatologiczne, stany po udarach mózgu.
Wykorzystując naturalne surowce lecznicze w procesie profilaktyki występujące na terenie gminy wody lecznicze przeznaczone są do kuracji pitnych, kąpieli i płukania, spełniając wymagania dla wód leczniczych mogą być stosowane we wszystkich formach terapeutycznych tj. balneoterapii, płukankach, inhalacjach, krenoterapii.
Do głównych atrakcji turystycznych Gminy Krzeszowice należą: Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, Dolina Pstrąga w Dubiu, Dolina Racławki, Zamek Tenczyn w Rudnie, Pole golfowe w Paczółtowicach, Brama Zwierzyniecka, Staw Wroński w Tenczynku, Drewniany kościół w Paczółtowicach pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Czarny Staw, Las Zwierzyniecki, Balneologia Krzeszowice, Zdrój Główny w Krzeszowicach, Park im. A. Bogackiego, Kapliczka "Pod Twoją Obronę", Pałac Vauxhall w Krzeszowicach, Rynek w Krzeszowicach.
Cykliczne imprezy rekreacyjne, kulturalne i sportowe: Majówka w Krzeszowicach, Koszyk Wielkanocny, Dzień Pstrąga, Muzyczne Fontanny, Dożynki gminne, Dni Krzeszowic, Święto ziemniaka, Świąteczne jarmarki rękodzieła i tradycji, Krzeszowicki Stół Wigilijny.
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.