Gmina Ciechocinek
Nie bez powodu nazywany jest perłą polskich uzdrowisk. To największy, najbardziej znany i najpiękniejszy kurort nizinny w naszym kraju, cieszący się niesłabnącą popularnością od kilku pokoleń.
Podziemne złoża leczniczych solanek i wód mineralnych, świetna lokalizacja i łagodny klimat sprawiły, że miasto odniosło sukces. O ogromnych tradycjach Ciechocinka niech świadczy fakt, że niedawno świętował 180-lecie powstania uzdrowiska.
Pamiątkami pięknej przeszłości są słynne tężnie tworzące wokół leczniczy mikroklimat, unikalna, drewniana Muszla Koncertowa w parku Zdrojowym, Teatr Letni czy cieszące się ogromną popularnością muzeum w Dworku Prezydenckim zbudowanym dla Ignacego Mościckiego. Jednak w Ciechocinku czas nie zatrzymał się w miejscu. W mieście można odwiedzić zmodernizowane kino „Zdrój", a na miłośników czynnego wypoczynku czekają park linowy, ścianki wspinaczkowe, korty tenisowe, siłownie na świeżym powietrzu i liczne baseny.
Początkami uzdrowiska w Ciechocinku były cztery miedziane wanny w miejscowej gospodzie, dziś to 26 sanatoriów z pięcioma tysiącami miejsc noclegowych w europejskim standardzie. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób narządu ruchu, reumatycznych, układów krążenia, oddechowego i nerwowego oraz dolegliwości kobiecych. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się także leczenie chorób metabolicznych: cukrzycy i otyłości. Ciechocinek swój sukces zawdzięcza świetnej bazie zabiegowej i nowoczesnemu sprzętowi, a także wykwalifikowanej kadrze medycznej. Działa tu jedyna w Polsce i uznana na całym świecie Katedra i Klinika Balneologii i Medycyny Fizykalnej Collegium Medicum w Bydgoszczy, którą kieruje prof. dr hab. Irena Ponikowska, światowy autorytet w dziedzinie balneologii.
W ostatnich latach w uzdrowisku odbywa się mnóstwo konferencji biznesowych i naukowych. Wiele hoteli w kurorcie łączy w sobie funkcje konferencyjne i centrów spa, stanowiąc świetną bazę do organizacji różnych wydarzeń. Ogromnym atutem Ciechocinka jest jego dogodne położenie w centralnej Polsce i bezpośredni zjazd z autostrady A1.
Niepowtarzalny koloryt Ciechocinka w dużej mierze tworzą odbywające się w mieście festiwale. To właśnie dzięki nim mawia się, że uzdrowisko leczy nie tylko ciało, ale i ducha.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów gorące rytmy cygańskiej muzyki z Ciechocinka płyną po całej Polsce. Dzięki zaangażowaniu Don Vasyla Szmidta, piewcy kultury romskiej, pod tężniami rozbija się tabor, a ogniska, wozy i tradycyjna muzyka tworzą wyjątkową atmosferę.
Jedną z wizytówek Ciechocinka są festiwale związane z muzyką poważną, utrzymaną jednak w lekkiej formie właściwej uzdrowisku. Wielka Gala Tenorów, dzieło znakomitego śpiewaka Dariusza Stachury, to trzy dni koncertów w wykonaniu znakomitych solistów wykonujących najpiękniejsze przeboje świata z akompaniamentem orkiestry symfonicznej. Muzyczną ucztą jest też Festiwal Operowo-Operetkowy, na który zjeżdżają wybitni artyści zapraszani do Ciechocinka przez Kazimierza Kowalskiego, znakomitego śpiewaka operowego.
Ciechocińskiego ducha najpełniej wyraża Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej, podczas którego spotykają się muzyka i idea integracji osób niepełnosprawnych. To właśnie dzięki temu wydarzeniu w uzdrowisku znaleźć można prawdziwe wokalne talenty, które z powodzeniem radziły sobie na największych scenach.
Ciechocinek to także skąpane w zieleni miasto-ogród. Najważniejszymi punktami na zielonej mapie kurortu są trzy parki: Zdrojowy, Tężniowy i Sosnowy. Ten pierwszy to aż 19 hektarów drzew i krzewów, włącznie z unikalnymi, chronionymi gatunkami. Uzdrowisko słynie ze swoich dywanów kwiatowych, a kwiaty obecne są wszędzie, na skwerach, deptakach i placach całego miasta. Co roku wysadzanych jest 300 tysięcy sadzonek kwiatów!
Ciechocinek może się pochwalić unikalnym na skalę europejską rezerwatem słonorośli. To dwa hektary podmokłych terenów tuż przy tężniach porośniętych przez halofity, które pojawiły się tu dzięki naturalnie występującej solance. Ogromne walory przyrodnicze mają także tereny nad nieodległą Wisłą, zamieszkałe przez chronione gatunki ptaków i zachwycające krajobrazem. Rezerwat roślin słonolubnych i okolice doliny Wisły objęte są programem Natura 2000.
Ciechocinek to miejsce, gdzie chlubne tradycje łączą się z nowoczesnością. Tu warto bywać!
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.