Gmina Sopot
Kurort pełen życia
Sopot to jedno z najbardziej urokliwych polskich miast i jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów nad Bałtykiem. W dzień czy w nocy, latem i zimą oczarowuje turystów różnorodnością atrakcji, pięknem architektury i otwartością mieszkańców. Od swoich początków Sopot stanowi ulubione miejsce wypoczynku śmietanki towarzyskiej, inspiruje poetów i malarzy, motywuje sportowców, przyciąga przedsiębiorców i wzbudza zachwyt zagranicznych gości.
To idealne miejsce na weekendowy wypoczynek, rodzinne wakacje czy konferencję. Bogata baza hotelowa oraz spa, oferta gastronomiczna, rozrywkowa oraz ciekawe wydarzenia sportowe i kulturalne sprawiają, że z roku na rok przybywa gości odwiedzających Sopot.
Teatr, wystawa malarstwa w niedzielne popołudnie, jazz w zacisznej kawiarence, gwiazda muzyki w najpiękniejszym amfiteatrze w Polsce, tenisiści na korcie, święto mody, koncerty w Ergo Arenie, koszykarze w grze, konie na hipodromie, żagle na wodzie, letnie kino na molo... Sopot to także ponad 250 restauracji, pubów i kawiarni. Przepisem na Sopot jest różnorodność, tu znajdziesz ekskluzywne restauracje z wykwintnym menu i tawerny ze świeżymi rybami, restauracje z tradycyjnymi daniami kuchni polskiej i ofertę kuchni całego świata, sushi, kebaby czy orientalne dania.
Sopot nigdy nie śpi... Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Przeczytaj więcej na www.visit.sopot.pl
Uzdrowiskowe tradycje Sopotu sięgają XIX w., kiedy to Jean George Haffner, lekarz wojsk napoleońskich, doceniając piękno i walory lecznicze nadmorskiego zakątka, postanowił osiedlić się w Sopocie i stworzyć tu kąpielisko. Za sprawą następnych pokoleń Sopot przerodził się w znany na świecie kurort, a 19 lutego 1999 roku uzyskał oficjalnie status uzdrowiska. Jednak oferta Sopotu znacznie wykracza poza usługi uzdrowiskowe, pozwalając na łączenie różnych form odpoczynku i leczenia.
Sopockie sanatoria oferują szeroką gamę zabiegów leczniczych i zapewniają profesjonalną obsługę doświadczonych lekarzy specjalistów. Lecznictwo ukierunkowane jest przede wszystkim na choroby układu oddechowego, narządów ruchu i układu krążenia. W kompleksie zabytkowych budynków położonych tuż obok słynnego Molo, Monciaka i morskiego brzegu mieści się Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. Jadwigi Titz-Kosko, oferujące szereg wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie reumatologii i rehabilitacji narządu ruchu. Ogromnym powodzeniem cieszy się tu kriokomora ogólnoustrojowa, ze względu na jej skuteczność w leczeniu wielu schorzeń, jak również w odnowie biologicznej i regeneracji organizmu osób aktywnych. Przez kosmetologów krioterapia zaliczana jest do zabiegów przedłużających młodość. Pacjenci chętnie korzystają również z zajęć w basenie solankowym, szczególnie polecanym w chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych. Nowoczesną aparaturą densytometryczną można tu zdiagnozować osteoporozę oraz wykonać ultrasonografię stawów. SPZOZ „Uzdrowisko Sopot" dysponuje nowoczesną bazą zabiegową, w której wykonuje ponad 60 zabiegów z zakresu kinezyterapii, wodolecznictwa, peloidoterapii, elektrolecznictwa, krioterapii i masaży. Sanatorium Uzdrowiskowe „Leśnik", położone na leśnej polanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, posiada inhalatorium zbiorowe ze specyficznym mikroklimatem, którego cechą jest występowanie aerozolu powstającego z solanki. Kuracjusze mogą również skorzystać z oferty Sanatorium Uzdrowiskowego „Perła", położonego w strefie uzdrowiskowej miasta Sopot, w odległości 200m od plaży. Natomiast SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA „Helios", usytuowane tuż nad brzegiem morza, w pobliżu ujęcia solanki sopockiej, prowadzi leczenie w oddziałach szpitalnym, ogólnosanatoryjnym i schorzeń narządu ruchu we wszystkich profilach leczniczych Uzdrowiska Sopot.
Naturalne bogactwa Sopotu to przede wszystkim nadmorski klimat, atrakcyjna lokalizacja, tereny zielone stanowiące 60% powierzchni miasta oraz źródła leczniczych wód mineralnych. Z uzdrowiskowych walorów miasta można korzystać na każdym kroku. Na najdalej wysuniętych w morze fragmentach sopockiego Mola stężenie jodu jest nawet dwukrotnie większe niż na lądzie. W Parku Południowym na spacerowiczów czekają charakterystyczne fontanny w kształcie grzybków. Wypływająca z nich sopocka solanka (doprowadzana ze Zdroju Św. Wojciecha, gdzie wypływa samoczynnie z głębokości 800m) jest wykorzystywana do inhalacji przy przewlekłych schorzeniach zapalnych i alergicznych dróg oddechowych. Specjalnie rozcieńczonej solanki można również spróbować w pijalni, znajdującej się na najwyższym piętrze Domu Zdrojowego.
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.