Gmina Uście Gorlickie
Magiczny zakątek Beskidu Niskiego. We wschodniej części Beskidu Niskiego, przy granicy ze Słowacją zlokalizowana jest malownicza Gmina Uście Gorlickie. Piękno krajobrazu, złoża wód mineralnych, wielokulturowość, czyste środowisko oraz liczne atrakcje turystyczne sprawiają, iż jest to idealne miejsce do regeneracji i wypoczynku. Tutaj w ciszy i spokoju można obcować z przyrodą, podziwiając piękno górskiego krajobrazu oraz różnorodność fauny i flory. Obszar ten stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych zakątków Beskidu Niskiego. Zlokalizowana tu miejscowość Wysowa – Zdrój to uzdrowisko o tradycjach sięgających średniowiecza, które posiada w swoich zasobach wody mineralne o zróżnicowanych właściwościach. Aktualnie czynnych jest 12 źródeł, z których część dostępna jest w Pijalni Wód Mineralnych w centralnej części Parku Zdrojowego, w okolicy którego znajdują się rodzinne place zabaw oraz miejsca odpoczynku. Na bazie eksploatowanych źródeł produkowana jest woda mineralna „Wysowianka". Obiekty sanatoryjne i wypoczynkowe oferują oprócz całej gamy zabiegów leczniczych również te z zakresu odnowy biologicznej. W tej kuracyjnej miowjscowości leczone są choroby układów: oddechowego, trawienia, moczowego, krążenia, przemiany materii (w tym cukrzycy), ruchu i reumatyczne a także schorzenia psychosomatyczne.
Liczne szlaki turystyczne piesze, konne, rowerowe, nordic walking oraz ścieżki narciarstwa biegowego zachęcają do wyboru aktywnych form wypoczynku. Dla amatorów sportów drużynowych dostępne są hale sportowe w Uściu Gorlickim i Brunarach oraz boisko „Orlik 2012" w Wysowej - Zdroju, na którym znajduje się boisko do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę oraz kort tenisowy. Na miłośników jazdy konnej czeka największa w Europie stadnina koni Huculskich „Gładyszów" w Regietowe oraz kilka innych stadnin, stanic i stajni w Gładyszowie, Wysowej – Zdroju, Izbach. Dodatkową atrakcję stanowi zbiornik wodny Klimkówka na rzece Ropa, gdzie można uprawiać sporty wodne.
Gmina przyciąga turystów nie tylko latem, ale także zimą. Do zimowych atrakcji turystycznych zaliczają się przede wszystkim lodowisko „Biały Orlik" w Wysowej - Zdroju; trasy narciarstwa biegowego z możliwością wypożyczenia nart, wyciąg narciarski w Smerekowcu, czy kuligi organizowane przez stadniny i stajnie konne. Po aktywnym wypoczynku można zregenerować siły w Parku Wodnym w Wysowej - Zdroju, korzystając z kąpieli, masaży wodnych, jacuzzi, czy też sauny parowej bądź suchej.
Gmina posiada wiele śladów bogatej, a jednocześnie dramatycznej historii tego regionu. Na jej terenie znajduje się trzynaście cmentarzy z I Wojny Światowej – niemych świadków wydarzeń tzw. „Wielkiej wojny". W poszczególnych wsiach wchodzących administracyjnie w skład gminy Uście Gorlickie, znajduje się ponad 20 godnych (chociażby z architektonicznego punktu widzenia) uwagi obiektów sakralnych – głównie zabytkowych cerkwi. Dwie z nich wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – cerkiew w Brunarach i Kwiatoniu. Sanktuarium na Górze Jawor w Wysowej – Zdroju to miejsce upamiętniające objawienia Matki Boskiej w 1925 roku.
Walory antropogeniczne obecne na terenie gminy pozwalają bliżej zapoznać się z bogactwem kulturowym zamieszkującej ją społeczności. Na szczególną uwagę zasługuje kultura łemkowska, nieodzownie związana z tym rejonem, z której namiastką można zetknąć się w Łemkowskiej Zagrodzie Edukacyjnej Muzeum Dziubyniłka w Gładyszowie.
Bogata oferta kulturalno – rozrywkowa obejmuje cieszące się powodzeniem imprezy cykliczne takie jak: „Łemkowska Watra" w Zdyni; „Maraton Beskid Niski"; „Majówka w Regietowie"; „Małopolska wieś pachnąca ziołami" w Wysowej-Zdroju; „Święto Rydza" w Wysowej-Zdroju; „Wakacyjne spotkania z operą" w Regietowie; „INNOWICA - spotkania teatralne" w Nowicy; „Lato z Radą" w Uściu Gorlickim; „Dni Huculskie" w Regietowie; „Dzikie stoły", rajdy samochodowe, czy zjazdy motocyklowe.
Każdy, nawet najbardziej wytrawny znawca kultury, sztuki, historii, a także miłośnik turystyki, piękna unikatowej przyrody Beskidów znajdzie w gminie Uście Gorlickie coś dla siebie – zapraszamy.
Rozmiar: px
Fotografie wizerunkowe poszczególnych uzdrowisk polskich mogą być użyte tylko i wyłącznie do celów promujących uzdrowiska jako miejsc atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowo.